Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbrahim Turhan kimdir?
Mustafa İbrahim Turhan, Türk ekonomist ve akademisyen. Borsa İstanbul eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü. Ak Parti milletvekili.

1968 yılında İzmir'de doğan Turhan Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde 1987 yılında birincilikle tamamladı ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümünü birincilikle kazandı. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Uluslararası Bankacılık yüksek lisansını "Kamu Kesimi Açıklarının Makroekonomik Sonuçları ve Türkiye'de Bankacılık Kesimi Üzerinde Etkileri" konulu tez ile, Bankacılık doktorasını da "Finansal Krizler ve Reel Sektör Üzerindeki Etkileri: Türkiye Örneği" konulu tez ile tamamlayan Turhan, bu dönemde aynı kurumda öğretim elemanı olarak görev yaptı.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü Araştırma Fonu tarafından desteklenen sosyal bilimler mega projesi çerçevesinde resmi olarak davet edildiği Cenevre Üniversitesi Institut Européen (IEUG) ve Loughborough Üniversitesi Banking Centre bünyesinde araştırmacı olarak bulundu.

01 Nisan 2004 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Banka Meclisi üyeliğine, 07 Haziran 2006 tarihinde Para Politikası Kurulu üyeliğine seçilen Turhan, 8 Mayıs 2008 tarihinde Başkan (Guvernör) Yardımcısı olarak atanmıştır. Turhan, Kiel Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren Küresel Ekonomi Sempozyumu'nun Liderler Grubu ve Danışma Kurulu üyesidir. Dr. M. İbrahim Turhan, ayrıca London School of Economics and Political Sciences (LSE) Avrupa Enstitüsü bünyesinde kurulan Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsünde TCMB adına danışma kurulu ve İstanbul Şehir Üniversitesi'nde Mütevelli Heyeti üyeliğini sürdürüyor.

2012 yılının ocak ayında İMKB başkanı olarak atanan M. İbrahim Turhan, 5 Nisan 2013 tarihinden 10 Şubat 2015 tarihine kadar Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yapmıştır.

Dünya Ekonomik Forumu'nun Uluslararası Para Sistemi'ne ilişkin Küresel Gündem Kurulu üyesi olan Doç. Dr. İbrahim Turhan, yenilenen ismi ile Borsa İstanbul'un Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak sürdürdüğü görevinden 10 Şubat 2015 tarihinde 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İzmir milletvekili adayı olmak için istifa etmiş ve seçilmiştir.
BİZE ULAŞIN