Türkiye'nin en iyi haber sitesi

James Brown Kimdir ?
James Brown, 1933 doğumlu siyahi Amerika'lı ünlü şarkıcı, söz yazarı, yapımcı vedansçı. Gospel ve r&b'yi, soul ve funk müzikle yoğuran Brown, rock, jazz, reggae, disko, dans, elektronik, afrobeat ve hip hop gibi diğer müzik tarzları üzerinde de yarattığı büyük izler nedeniyle, 20. yüzyılın en önemli isimlerinden biri kabul ediliyor.


Profesyonel müzik kariyerine 1953'de başlayan, ardından heyecan verici canlı sahne şovları ve arka arkaya çıkardığı hit parçalarıyla 50'lerin sonundan itibaren şöhreti yakalayan Brown, 60'lı ve 70'li yıllarda gelişen politik olaylardaki duruşu ile de kendini belli etti ve özellikle siyahi Amerikalı'lar ve yoksullar adına mücadelelerde bulundu.

1965'de "Papa's Got a Brand New Bag" ile en iyi R&B şarkısı, 1987'de "Living In America" R&B dalında en iyi şarkıcı, 1992 yılında ömür boyu başarı dalında Grammy kazanan James Brown, 1950'leri sallayan ilk hit şarkısı "Please, Please, Please" ile çıkış yaptı.

Hakkındaki alkol ve uyuşturucu kullandığı iddiaları, üçüncü eşi Adrienne'ye vurduğu suçlaması ışıltılı yaşamındaki lekeler olarak görülen Brown, kendisini şov dünyasının en çalışkan adamı olarak tanımlıyordu.

2005 Temmuz ayında Türkiye'de konser veren James Brown, hayatı boyunca müzik listelerine giren 119 şarkı ve 50'den fazla albüme imza attı.
HABERLER james brown ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 01 james brown haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN