Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabunotu nedir? Faydaları nelerdir?
Diğer İsimleri : Çövenotu, Kargasabunu, Köpürgen, Saponaria officinalis


Botanik Bilgi : Karanfilgiller familyasındandır. Sabunotu 30-80 cm boyunda çok yıllık bir bitkidir. Kökleri yeraltında yatay olarak çevresine yayılır. Gövdesi tabanda mor-kırmızı, üst tarafta açık yeşil renkli, silindirik kesitli ve serttir. Yaprakları karşılıklı mızrak şeklinde, kenarları bütün, hafif dalgalı, koyu yeşil renklidir. Çiçekleri gövdenin tepesinde topluca bir arada, pembe renklidir. Yaz sonlarında açan pembe ya da beyaz çiçekleri tatlı meyve kokuludur.


Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu bilinmemekte, ancak Avrupa ve Asya'da yaygın olarak yetişmektedir. Ülkemizde nemli yerlerde, özellikle Karadeniz Bölgesi'nde sıkça görülmektedir.


Toplanması - Saklanması : Kökleri Eylül ve Ekim aylarında söküldükten sonra yıkanır, kurutulur ve özel kaplarda muhafaza edilir.


Bilinen Bileşimi : Köklerinde saponin adlı madde ile ayrıca zamk, reçine, uçucu ve sabit yağlar bulunur, içerdiği saponin nedeniyle bitkinin kök ve diğer kesimleri suyla çalkalandığında sabun gibi köpürür.


Sabun otunun başlıca faydaları

Çoğu bitki gibi kökü ,yaprakları ve çiçekleri kaynatılıp çay olarak içilir. Harici lapası kullanılır. Öğütülüp bala pekmeze karıştırılıp yenir.
Özellikle ergenlik sivilcelerinden şikayetci olan gençler bu bitki ergenlik sivilcelerine iyi gelmektedir.
Soğuk algınlığı ve grip hastalığına iyi gelir.
Kanı temizleme etkisi vardır.
Romatizma, adale ve kas ağrılarına iyi gelir.
Saçlara kuvvet ve canlılık verir.
Cinsel gücü artırma etkisi vardır.
Karaciğer yetersizliğine iyi gelir.
Kurdeşen deri hastalığına iyi gelir.
Sedef ve egzama gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
Safra söktürücüdür. Safra kesesinin kasılmasını uyarmak suretiyle safra akışını artır.


Kullanım Şekli : İki tatlı kaşığı sabunkökü demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilaveedilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.


UYARI : Aşırı dozajda sabunotkökü çayı mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olur. Normal dozajda herhangi bir yantesiri yoktur.
BİZE ULAŞIN