Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tobey Maguire kimdir?
Tobey Maguire kimdir?
Amerikalı aktör. Küçük yaşlarda başlayan oyunculuk kariyerinde bağımsız yapımlar da dahil olmak üzere bir çok film olan Maguire, üçüncüsü de çekilen spider-man serisiyle tüm dünyanın tanıdığı bir oyuncu haline gelmiş, ünlü çizgi roman kahramanıyla özdeşleşmiştir. Maguire vejetaryendir ve yogayla ilgilenmektedir.
27 Haziran 1975'te Santa Monica, California,Amerika'da dünyaya geldi. Babası Vincent Maguireaşçı, annesi Wendy Brown ise metin yazarı ve prodüktördü. Maguire doğduğunda evli olmayan anne babası, hemen evlenmelerine karşın 2 yıl içinde boşanacaklardı. Çocukluğu Californiya,Oregon ve Washingtoneyaletleri arasında bölünerek geçen Maguire, babası gibi aşçı olmanın hayallerini kuruyordu. Ancak annesinin teşvikiyle oyunculuğa yöneldi ve 6. sınıfta oyunculuk dersleri almaya başladı. 15 yaşında Whoopi Goldberg'ın sunduğu ve Nickelodeon'da yayınlanan Tales from the Whoop isimli programda yer aldı. Onu beyazperdeyle ilk tanıştıran film ise 1989 yapımı The Wizard oldu. Reklam filmlerinde de görülmeye başlayan oyuncu Chuck Norris, Roseanne Barr ve Tracey Ullmangibi isimlerle çalıştı.

1992 yılında Great Scott isimli sitcomda rol aldı ancak dizi beş hafta sonra yayından kaldırıldı. Bir sonraki yıl Robert De Niro ve Leonardo DiCaprio'yla birlikte kamera karşısına geçtiği This Boy's Life, Maguire'ın geniş kitlelerce tanındığı film oldu. 1994 yapımı S.F.W. de ufak bir rol olan oyuncu, hemen ardından aynı yıl Revenge of the Red Baron'la izleyiciyle buluştu. Film gişe başarısı elde etmedi ancak 1995 yılında Uma Thurman ile başrollerini paylaştığıThe Duke of Groove isimli kısa film oskar odayı oldu. Dolayısıyla bu Maguire için önemli bir fırsattı.

Sinemaseverler için tanıdık bir yüz olmaya başlayan Maguire için 1997 yılı hayatında birçok şeyin değişmesine neden olacaktı. Zira iki usta yönetmenin ses getiren yapımlarında rol alma şansı elde edecekti. Rick Moody'nin öyküsünüKevin Kline, Sigourney Weaver, Joan Allen ve Christina Ricci gibi başarılı oyunculardan oluşan kadroyla The Ice Storm'da beyaz perdeye uyarlayan Ang Lee, Paul Hood rolü için Maguire'ı seçmişti. Bu rolle büyük övgü alan aktör, aynı yıl Woody Allen'la da çalıştı. Deconstructing Harry isimli film, eleştirmenleri ikiye ayırsa da Maguire için bir Allen filminde rol almak önemli bir başarıydı. Gary Ross'un yönetmenliğini yaptığı ve üç dalda oskara aday gösterilen 1998 yapımıPleasantville'den sonra aktör, Terry Gilliam'ın kamera arkasında olduğu Fear and Loathing in Las Vegas'ta bu kez otostopçu rolüyle izleyicinin karşısındaydı. Usta yönetmenlerin ses getiren yapımlarında oynaması Maguire'ın şansını arttırıyor, kariyerinde emin adımlarla ilerlemesine neden oluyordu. 1999'daLasse Hallström'ün Oscar adayı filmi The Cider House Rules 'da başrolde yer alan oyuncu, bir sonraki sene Wonder Boys'da Michael Douglas, Frances McDormand ve Katie Holmes ile birlikte kamera karşısına geçti. Sorunları olan zeki ve genç yazar James Leer'ı canlandırdığı rolüyle büyük ilgi gördü.

Maguire'nin Sam Raimi'nin de dikkatini çekmesi uzun sürmeyecekti. Zira Stan Lee ve Steve Ditko'nun Marvel Comic Yayınları'ndan çıkan çizgi romanı spider-man'in beyaz perde uyarlamasında Kirsten Dunst'la başrolleri paylaştı. Film, gösterime girdiği ilk hafta sonunda 110 milyon doların üzerinde gişe başarısı elde etti ve box office listelerinin üst sıralarına yerleşti. Maguire, spider-man-2 ve 2007itibariyle vizyona giren Spider Man 3'te yine başroldeydi.

Oyuncu halen Universal Studios'da önemli bir görevde bulunan Ron Meyer'ın mücevher tasarımcısı kızı Jennifer Meyer'la nişanlıdır. Seabiscuit'ün çekimleri sırasında tanışan çiftin Ruby Sweetheart Maguire isimli bir kız çocukları vardır.

BİZE ULAŞIN