Emniyet'ten "uçan mürekkep" operasyonu | Video

Emniyet'ten
26.02.2021 | 12:24

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Ankara'da karşılıksız çekleri kurdukları paravan şirketler üzerinden piyasaya sürerek 30 milyon liralık vurgun yapan suç örgütü çökertildi. Zanlılar, çeklere yazdıkları meblağları uçan mürekkepli kalemle yazdıkları ve bir süre sonra o yazıların uçtuğu tespit edildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerinin yaptığı çalışmada, çok miktarda karşılıksız çeki piyasaya sürerek çok sayıda kişiyi mağdur eden suç örgütü tespit edildi. 3 ay süren teknik ve fiziki takip sonucunda örgüt lideri dahil 45 kişinin adresleri tespit edildi. Ankara merkezli İstanbul, Antalya, Balıkkesir, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde'de şafak vakti eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, örgüt lideri K.U'nun da aralarında bulunduğu 45 kişi gözaltına alındı. Yapılan ev ve iş yeri aramalarında ise ruhsatsız 4 tabanca ve bunlara ait çok sayıda mühimmat, dolandırıcılıkta kullandıkları çek, senet, kaşe fatura ve boş tahsilat makbuzlar ele geçirildi.

Örgüt üyelerinin paravan şirketler kurduğu ve bu şirketler üzerinden banka kredi notlarını yükselterek güven verdikleri saptandı. Şüphelilerin, böylece aldıkları karşılıksız çekleri piyasaya sürerek 30 milyon liralık vurgun yaptığı belirlendi. Şüphelilerin çeklere yazdıkları meblağları uçan mürekkepli kalemle yazdıkları ve bir süre sonra o yazıların uçtuğu tespit edildi. Şüphelilerin emniyetteki ifade işlemleri devam ediyor.

SON DAKİKA