Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Bob Marley Kimdir ?
Giriş Tarihi: 08.10.2015 11:36 Güncelleme Tarihi: 25.01.2018 11:43
Bob Marley 6 Şubat 1945 te Jamaika'da doğmuştur. 5 yaşındayken, annesi Kingston'a taşınmaya karar vermiş ve orada Bob ve ailesi, yaşamı boyunca Bob'un en iyi arkadaşlarından biri olan Bunny Livingston ve ailesi ile birlikte yaşamışlar. Bob ve Bunny, o yıllardan beri müzik ile uğraşmışlar. Bob Marley'in asıl ismi ; Robert Nesta Marley'dir.
Bob Marley, reggae müziğinin sadece Jamaika sınırlarında kalmamasını sağlamıştır ve onu bütün dünyaya duyuran en önemli isimlerden biri olmuştur. Büyük bir kesim tarafından bu tür müziğin kralı olarak ifade edilen Bob Marley, söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir. Profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubu ile başlamıştır. The Wailers, Peter Tosh ve Bunny Livingston'dan oluşuyordu ki, bu isimlerde daha sonradan Bob Marley gibi solo kariyer çalışmalarına devam ettiler. İlk hitleri "Simmer Down" olmuştu. Bob, The Wailers'dan ayrıldıktan sonra, üç kadın reggae sanatçısının oluşturduğu The I-Threes adlı gruba müzikal alanda yardım etti.
1972 yılında "Catch A Fire" adlı albümünü yayınladı. Bu albümünden sonra; "Burnin'" (1973), "Natty Death" (1975), "Live" (1975)
adlı albümlerini yayınladı. İngiltere, Almanya gibi önemli Avrupa ülkelerinde de dinleyici kitlesine sahip oldu. Bu dinleyi kitlesi sayesinde büyük önem taşıyan konserler verdi.
"Get Up, Stand Up" adlı şarkısı popüler olmakla birlikte sosyal karmaşayı konu edinir. " No , Woman No Cry" gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır. 1978 yılında Birleşmiş Milletler'den "Barış Madalyası" ödülünü aldı. Bu ödülü almasına sebep ise Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olması idi. Bu ödülü aldığı sene ise Jamaika'da insancıl yardım amacıyla konser vermiştir.
Yaptığı şarkılar; "I Shot The Sheriff" ve "Get Up, Stand Up" gibi şarkılar sonraki zamanlarda ünlü sanatçı Eric Clapton tarafından düzenlenmiştir. Bob Marley, 11 Mayıs 1981 tarihinde vefat etti. Unutulmaz eserleri, büyük manevi değer taşıyan yardım çalışmaları ve dimdik ayakta duran adıyla dünya müziğinin en önemli efsanelerinden biri olmuştur.
SON DAKİKA