Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Gaziantep Üniversitesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde büyük bir ticaret ve sanayi merkezi olan Gaziantep ilinin adını taşıyan Üniversitemiz, eğitim-öğretime 1973 yılında ODTÜ Mühendislik Fakültesi'ne bağlı olarak kurulan Makine Mühendisliği Bölümü ile başlamıştır. 27 Haziran 1987 yılında ise yeni kurulan çeşitli fakülte ve yüksekokulların da ilavesi ile Üniversitemiz tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

Giriş Tarihi: 24.10.2014 09:27 Güncelleme Tarihi: 24.10.2014 09:27
MİSYON
Üstün nitelikli, dürüst, bilgili, sosyal ve kültürel açıdan donanımlı, ülkenin aydınlık geleceğine katkısı olacak elemanlar yetiştiren,içinde barındıracağı yüksek kaliteli akademisyen gücüyle yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte araştırmalara dayalı bilgi, teknoloji, sosyal projeler üreten, kültür ve sanata katkıda bulunan,ürettiği bilgi teknolojisi, sosyal projeler, sanat ve sağlık hizmetlerini bulunduğu doku ile paylaşarak bütünleşen ve buna bağlı olarak toplumun üretime katkısı ve toplumun problemlerine dair çözümleri ateşleyen,değişen, değiştiren, değişimi yöneten,büyük Atatürk'ün kurduğu demokratik, laik ve sosyal devletin "Çağdaş medeniyetin üzerine çıkarılması" hedefine bağlı, öncü ve lokomotif olan bir üniversite.

VİZYON
Mevcut ve yeni yaratılacak kaynakların akılcı ve yerinde kullanımıyla,özgüveni, saygınlığı, motivasyonu temel alan, sözde değil gerçekten katılımcı ve insan odaklı bir yönetişim anlayışıyla,misyonu özümsemiş akademisyen ve diğer elemanlardan kurulu; bilimsellik, karşılıklı saygı ve güven ortamına oturan, ayrımcılığın olmadığı; açıklık, aydınlık ve özgürlük zemininde ilişkilere dayalı, dünya ölçeğin bir üniversite olmak.

Meslek Yüksekokulları
*Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
*Gaziantep Sağlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
*Oğuzeli Meslek Yüksekokulu
*Gaziantep Meslek Yüksekokulu
*Nizip Meslek Yüksekokulu
*Nurdağı Meslek Yüksekokulu
*İslahiye Meslek Yüksekokulu
*Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu
Yüksekokullar
*Türk Musikisi Devlet Konservatuari
*Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
*Yabancı Diller Yüksekokulu
*Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu
*Araban Meslek Yüksekokulu
Fakülteler
*Mühendislik Fakültesi
*Fen Edebiyat Fakültesi
*İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
*Gaziantep Egitim Fakültesi
*Tıp Fakültesi
*Mimarlık Fakültesi
*Diş Hekimliği Fakültesi
*Güzel Sanatlar Fakültesi
*İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
*Sağlık Bilimleri Fakültesi
*Nizip Eğitim Fakültesi
*İlahiyat Fakültesi
*İletişim Fakültesi
*Hukuk Fakültesi
*Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
1973 yılında ODTÜ'ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile eğitim-öğretime başlanmış, 1974 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin kurulmasıyla Mühendislik Fakültesine dönüştürülmüştür. Fakülteye 1977 yılında Uygulamalı Kimya Bölümü, 1981'te İnşaat Mühendisliği ve 1982'de Fizik Mühendisliği Bölümleri eklenmiştir. Uygulamalı Kimya Bölümü, 1982 yılında Gıda Mühendisliği Bölümüne dönüştürülmüştür. Bunlara ilaveten 1995 yılında Endüstri Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği bölümleri de açılmıştır.Tekstil Mühendisliği Bölümüne 1998-1999 eğitim-öğretim yılında, Endüstri Mühendisliği Bölümüne ise 2000-2001 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Mühendislik Fakültesinin eğitim dili kuruluşundan bu yana İngilizce olup, eğitim öğretim süresi hazırlık hariç 4 yıldır.
*Endüstri Mühendisliği Bölümü
*Makine Mühendisliği Bölümü
*Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
*Fizik Mühendisliği Bölümü
*Gıda Mühendisliği Bölümü
*İnşaat Mühendisliği Bölümü
*Tekstil Mühendisliği Bölümü
*Bilgisayar Mühendisliği
*Metalürji Mühendisliği
*Kaynakça
SON DAKİKA