Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hugo Chavez

Venezuella Devlet Başkanı

8 Temmuz 1954 tarihinde Venezuella'nın Sabaneta şehrinde doğdu. Öğretmen Hugo de los Reyes Chavez ve Elena Frias de Chavez'in oğlu olarak dünyaya geldi.

Yedi yaşından itibaren Venezuela askeri akademisinde eğitim gördü ve 1975 yılında derece ile mezun oldu. Onyedi yıl boyunca orduda paraşüt subayı olarak görev yaptı.

Latin Amerika'nın en önemli bağımsızlık figürlerinden Simon Bolivar'ın hayranı oldu. Fikirlerini benimsedi. İktidara geldiğinde 21. Yüzyıl Bolivar Sosyalizmi doktrinini ilan edecekti.

1992 yılında, iktidardaki Carlos Andres Perez'i devirme girişiminde bulundu. Darbe girişiminin başarısız olması üzerine, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sonra serbest bırakıldı.

Cezasını tamamladıktan sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi adlı partiyi kurdu. 1998 yılında, yolsuzluk ve kötü yönetim ile suçladığı hükümet karşısında, ekonomik reform sözü vererek adaylığını koydu.

1999 yılında seçilmesinin ardından, Venezuella'nın adalet ve meclis sistemini değiştirdi.

Yeni yolların ve yerleşim birimlerinin inşaası ve aşı stoğu gibi icraatları içeren Plan Bolivar 2000'i başlattı. Bu yeni yapılanmanın bir parçası olarak ülkenin adı, Bolivaryan Venezuela Cumhuriyeti olarak değiştirildi.

Başkanlık yaptığı dönemde, ülke içinde ve dışında hoşnutsuzluklarla karşılaştı. Nisan 2002'de, askeri liderler darbe girişimi ile başkanlık görevini elinden aldı.

İki sene içinde darbe girişimini aşarıyla savuşturdu. Ağustos 2004 tarihinde tekrar görevinin başına döndü.

2002 yılında Birleşmiş Milletler toplantısında ABD Başkanı George Bush için "Dün burada bir şeytan konuştu. İyi ki çarpılmadık" dedi. Daha sonra Bush için "eşek" tabirini de kullanmaktan çekinmeyecekti.

Amerika'nın Irak politikasını, "gücü kötüye kullanmak" olarak değerlendirdi ve başkan George W. Bush'u "emperyalist şeytan" olarak niteledi.

Küba ve İran gibi 100'den fazla ülkenin yer aldığı, Bağımsız Hareket grubunda aktif rol aldı.

30 Nisan 2007'de, IMF ve Dünya Bankası ile olan tüm ilişkilerini kopararak ulusal bir banka kurdu.

Chavez başkanlık döneminde halkla ilişkilere büyük önem verdi. Venezuela'da "Başkan'dan merhaba" adlı TV programı ile düzenli olarak halk karşısına çıktı. Bazı programları saatlerce sürdü.

Twitter'ın da aktif liderleri arasında yer aldı. İlk tweetinde Merhaba dedi. Sonra önlenemez bir yükselişle Barack Obama'nın ardından en çok takipçiye sahip ikinci lider olmayı başardı.

Yaşadığı kanser sorunu nedeniyle defalarca Küba'ya gidip ameliyat oldu. Doktorlar Chavez'in beyzbol topu büyüklüğünde tümöre sahip olduğunu söyledi. Bunun için defalarca bıçak altına yattı.

Castro, Morales gibi Latin Amerikalı liderler onu ziyaret etti.

Sağlık durumu kötüleşince 2012 yılının sonuna doğru ülkesine dönmeyi talep etti. Caracas'ta askeri hastaneye yattı.

Chavez bu süre içinde tekrar seçilmesine rağmen henüz sağlık sorunları nedeniyle yemin ederek göreve başlayamadı. Chavezci gençler sağlık durumu hakkında yanlış bilgilendirildikleri öfkesiyle protestoya başladı.

Sonunda Chavez kansere karşı mücadelesini kaybetti. 21. yüzyılda yön verdiği Venezuela'da 7 gün yas ilan edildi.

Chavez iki evlilik yaşadı. İlk eşi Nancy Colmenares ile 18 yıllık evli kaldı. İkinci eşi gazeteci Marisabel Rodriguez. İki evlilikten dört çocuk sahibi oldu.
BİZE ULAŞIN