Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk Cumhurbaşkanı Kimdir ?
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu. Doğdığu ev, Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe bir evdi. Ali Rıza Efendi babası, Zübeyde Hanım ise annesidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim aldığı okullar baştan sonra şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır.

1934'te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine ''Türklerin atası'' anlamına gelen Atatürk soyadı verilmiştir. Atatürk, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir ordu subayıydı. Savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisini takiben Türk Kurtuluş Savaşı'ndaki Türk Ulusal Hareketi'ne önderlik etmiştir. Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti'ni kurmuş, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratmış ve Türkleri zafere götürmüştür.

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM'nin açılmasına önder olan Mustafa Kemal Meclis tarafından da Hükümet Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921'de yine Meclis tarafından Başkomutan seçildi. Sakarya Savaşı'nın kazanılmasındaki büyük emeklerinden dolayı Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile şereflendirildi.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal'e meclis "Atatürk" soyadını layık gördü.

10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda hayatına veda etti.


Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra görev alan cumhurbaşkanları ;

Mustafa Abdülhalik Renda 10 Kasım 1938 - 11 Kasım 1938

İsmet İnönü 11 Kasım 1938 - 22 Mayıs 1950

Celâl Bayar 22 Mayıs 1950 - 27 Mayıs 1960

Cemal Gürsel 27 Mayıs 1960 - 2 Şubat 1966

İbrahim Şevki Atasagun 2 Şubat 1966 - 28 Mart 1966

Cevdet Sunay 28 Mart 1966 - 28 Mart 1973

Tekin Arıburun 28 Mart 1973 - 6 Nisan 1973

Fahri Korutürk 6 Nisan 1973 - 6 Nisan 1980

İhsan Sabri Çağlayangil 6 Nisan 1980 - 12 Eylül 1980

Kenan Evren 12 Eylül 1980 - 9 Kasım 1989

Turgut Özal 9 Kasım 1989 - 17 Nisan 1993

Hüsamettin Cindoruk 17 Nisan 1993 - 16 Mayıs 1993

Süleyman Demirel 16 Mayıs 1993 - 16 Mayıs 2000

Ahmet Necdet Sezer 16 Mayıs 2000 - 28 Ağustos 2007

Abdullah Gül 28 Ağustos 2007 - 28 Ağustos 2014

Recep Tayyip Erdoğan 28 Ağustos 2014 - Görevde
BİZE ULAŞIN