Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öksürük otu nedir? Faydaları nelerdir?
Diğer İsimleri : Tussilago farfara, Colsfoot, Tussilage pas-d'ane


Botanik Bilgi : Bileşikgiller familyasındandır. Bilinen en belirgin özelliği çiçeklerini yapraklarından önce açmasıdır. Çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. 10-30 cm. boylanabilen öksürük otunun küçük çiçekleri, uzun sap üzerinde tek tek sarı renkli olarak açarlar. Yeşil renkli yapraklarının kenarları dişli ve altları gri renktedir. Beyaz renkli uzun ve sık tüylerle kaplanmıştır. Bitki, döktüğü küçük tohumlarla çoğalır, iyice yayılıp bulunduğu toprağı sarabilir.


Yetiştirildiği Yerler : Avrupa, Türkiye, Kafkaslar, Türkistan, Ukrayna ve Rusya da yetişir. Kuzey Amerika ve Avustralya'da yabani olarak yetişmektedir.

Toplanması - Saklanması : Çiçekleri tam açmadan önce toplanıp gölgede kurutulur. Yaprakları ilkbahar sonu ile yaz başında toplanıp kıyılır ve kurutulur.

Faydaları :

Adından da anlaşılacağı gibi öksürük kesici ve göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Kronik ve akut bronşite karşı etkilidir. Bronşları açar.

Nezle ve gribe karşı etkili olur.

Kullanım Şekli : 1-2 tatlı kaşığı kuru yaprak-çiçek karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10 dakika süreyle demlendirmeden sonra hazırlanan çay, günde üç kez, sıcak olarak birer bardak içilir.

Evde Öksürük Çayı Hazırlamak İçin :
Öksürük Çayı : Balgam söktürücü öksürük çayı hazırlamak istiyorsanız, öksürük otu yapraklarını ve çiçeklerini, sığırkuyruğu çiçekleri ve dar yapraklı sinirli ot yaprakları ile, ince kıyılmış olarak eşit oranda harmanlayınız. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan günde 3 bardak bal ile tatlandırılarak, sıcak sıcak ve yudumlanarak içilir.
HABERLER öksürük otu ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 01 öksürük otu haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN