Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şaşılık

Her iki gözün birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesidir.

Gözlerden biri düzgün bakarken diğerinin içe, dışa yukarı veya aşağı kaymasına şaşılık denir. Kayma sürekli veya gelip geçici şekilde olabilir. Sürekli olarak tek gözde olabilir veya dönüşümlü olarak iki göz kayabilir.

Şaşılık hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülür Küçük yaşlarda tedavi şansı daha yüksektir.

Bebeklerde bazen yalancı şaşılık söz konusu olur. Aslında kayma mevcut değilken, sanki varmış gibi algılanır. Burun kökü gelişimi daha tamamlanmadığı için görülen bir durumdur ve sık görülür .

BELİRTİLERİ
- Gözde paralelliğin kaybolması
- Göz sulanması
- Ağrı
- Baş ağrısı
- Çift görme
- Üç boyutlu görüntünün kaybolması
- Bulanık görme
- Baş veya yüzün bir yana dönük olması

KAÇ ÇEŞİT ŞAŞILIK VAR?
- İçe şaşılık (Ezotropya)
- Dışa şaşılık (Ekzotropya)
- Yukarıya şaşılık (Hipertropya)
- Aşağıya şaşılık (Hipotropya)

TEDAVİSİ
Göz Egzersizleri: Konverjans yetmezliği adı verilen okuma Ya da çalışırken gözün yeterli çalışmaması gibi özel durumların tedavisinde kullanılır.
Prizmalı Gözlükler: Küçük kaymaların tedavisinde kullanılır. Çift görmenin azalmasını sağlar.
Enjeksiyon: Birkaç ay boyunca enjekte edildiği kası felç eden bir ilacın kullanılması esasına dayanır. Seçilmiş vakalarda faydalı olan bir yöntemdir.
Ameliyat: Her yaşta en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Uyumlu olan vakalarda lokal anesteziyle yapılabilmektedir. Ameliyat kozmetik nedenle, çift görmenin azaltılması, gözlerin birlikte kullanılmasının sağlanması, gözlerdeki ağrının azaltılması amacıyla yağılabilme
HABERLER Şaşılık ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 07 Şaşılık haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN