Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Assos

Assos, Edremit Körfezi ile Lesbos Adası’nın (Midilli) karşısında, bir volkanın eteğinde, Andezit Kayalıkları üzerinde kurulmuş, Antik Çağların önemli yerleşim merkezlerindendir. Tarih boyunca Yunan, Makedon, Pers dönemlerinde yerleşim gören bir bölgedir.

Tuzla Çayı ile deniz arasındaki volkanik bir tepe üzerindeki Assos kenti, Lesbos adasından gelen göçmenler tarafından M.Ö.6. yüzyılda kurulmuştur.Köy antik kent surları içinde yer alması ile dikaat çekiyor.

Günümüzde Sadece 150 haneli bir yerleşim yeridir. Yaklaşık 30 senedir sit alanı olarak koruma altında olduğu için yeni bina inşası yasaklanmıştır. Sadece varolanlar restore edilir.Köy halkını Yerli Alevi Türkmen ,Yörükler ve Girittten gelen Manavlar oluşturur.Köy içinde Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini görmek mümkündür.

Assos Antik Kenti ören yeri girişi en tepede bulunur. Buraya taşla kaplı bir yokuşu yürüyerek varılıyor. Bu kapıdan girince Athena Tapınağı'na ulaşılıyor.

Ören yerine çıkan yokuş üzerinde, köylü kadınların evde ürettikleri çeşitli malzemeleri sağlı sollu sattıkları tezgahları görülür.
Köy içinde Osmanlı'dan kalma bir camii ve köprü de bulunuyor.

Assos sikke basımına M.Ö. VI.yüzyılın ilk yarısında başlamıştır. Çoğunlukla sikkelerin yüzünde Athena başı, diğer yüzünde grifona yer verilmiştir. Bunun yanı sıra Medusa başı, arslan başı, üzüm salkımı, kuğu tiplerine sikkeler üzerinde yer vermişlerdir.

Gezilecek başlıca yerler:
Assos Antik Kenti
Assos Limanı
Behramkale Köyü
Adatepe
Yeşilyurt

Arkeolojik kazılar:
Assos, 18. yüzyılda bir çok gezgin tarafından ziyaret edilmiştir. Gezgin ve araştırmacıların ifadelerine göre kentteki bir çok yapı onların zamanında çok iyi korunmuş halde ayakta durmaktaydı. Tapınağa ait bazı bloklar 1838 yılında Sultan II. Mahmut tarafından Fransız arkeolog Raoul-Rochette, hediyesi olarak verilir ve Louvre Müzesi'ne götürülür.

Assos'taki kalıntılar arasında Akropolisdeki Athena Tapınağı, Bizans surları, Hüdavendigar Cami, akropolisin eteklerinde arkaik devirden günümüze kadar iyi korunmuş antik yol ve iki kenarındaki mezarlar, şehir sur duvarları, Gymnasion, Agora, Stoa, Bouleuterion, tiyatro ve kilise sayılabilir.
HABERLER Assos ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 04 Assos haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN