Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Balıkesir Üniversitesi

Balıkesir Üniversitesinin kökleri, 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebine kadar dayanır. Kurum, Mustafa Necati Bey’in Milli Eğitim Bakanlığı sırasında yapımına başlanan bugünkü binaya 1932 yılında taşınmış ve bu tarihten itibaren de Necatibey Öğretmen Okulu adını almıştır.

Giriş Tarihi: 22.10.2014 15:40 Güncelleme Tarihi: 22.10.2014 16:57
Balıkesir Devlet Mühendislik Akademisi, Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu ile Balıkesir Meslek Yüksekokulunun 1975-1976 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi ile bu kurumlar, 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile isim ve statü değiştirmişler ve Uludağ Üniversitesine bağlanmışlardır. Necatibey Öğretmen Okulu 1932-1982 yılları arasında Necati Eğitim Enstitüsü adıyla öğretmen yetiştirmeye devam etmiş; 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılarak, 4 yıllık "Yüksek Öğretmen Okulu" statüsüne alınmış; 1982 yılında da Uludağ Üniversitesine bağlanarak bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir. Aynı şekilde Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulunun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiş, Balıkesir Meslek Yüksekokulunun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesinin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar, sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balıkesir Üniversitesi için güçlü bir altyapı oluşturmuşlardır.Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 3837 sayılı kanun gereğince kurulmuş olup; 1 Ocak 1993 tarihinden itibaren tüzel kişilik kazanarak bugün 11 Fakülte, 5 Enstitü, 5 Yüksekokul, 16 Meslek Yüksekokulu, 19 Araştırma Merkezi, Rektörlüğe bağlı 3 Bölüm, 1081 öğretim elemanı ve 38.892 öğrenci ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

MİSYON
Üniversitemiz, başta Balıkesir olmak üzere ülkemizin gelişmişlik düzeyi ve yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlamayı ve toplumsal değerlere bağlı, insan haklarına saygılı, bilgi ve teknoloji üreten, Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı bireyler yetiştirmeyi görev edinmiştir.
VİZYON
Uluslararası standartlarda eğitim-öğretim kalitesi, bilimsel üretimi ve üniversite-kent-sanayi işbirliğini sağlamış, tercih edilen bir üniversite olmak.

Akademik Birimler

Fakülteler
*Necatibey Eğitim Fakültesi
*Fen-Edebiyat Fakültesi
*Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
*İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
*Güzel Sanatlar Fakültesi
*Tıp Fakültesi
*Veterinerlik Fakültesi
*Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
*Bandırma Denizcilik Fakültesi
*İlahiyat Fakültesi
*Turizm Fakültesi


Enstitüler
*Fen Bilimleri Enstitüsü
*Sosyal Bilimler Enstitüsü
*Gönen Jeotermal Enstitüsü
*Edremit Zeytincilik Enstitüsü
*Sağlık Bilimleri Enstitüsü


Yüksek Okullar
*Bandırma Sağlık Yüksek Okulu
*Balıkesir Sağlık Yüksek Okulu
*Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu
*Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu


Meslek Yüksek Okulları
*Ayvalık MYO
*Balıkesir MYO
*Bandırma MYO
*Burhaniye MYO
*Bigadiç MYO
*Dursunbey MYO
*Edremit MYO
*Erdek MYO
*Gönen MYO
*Havran MYO
*Savaştepe MYO
*Sındırgı MYO
*Susurluk MYO
*Altınoluk MYO
*İvrindi Sağlık Hizmetleri MYO

SON DAKİKA