Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brandon Lee Kimdir?

1 Şubat 1965 - 31 Mart 1993 Çin kökenli Amerika`lı aktör. Ünlü Kung-fu ustası Bruce Lee ve karısı Linda Lee Emery`nin çocuğudur.

Brandon Lee Oakland, California`da doğdu. Doğumundan bir hafta sonra dedesi Lee Hoi-Chuen öldü ve Bunun üzerine ailesi Los Angeles, California`a taşındı. Brandon Lee 8 yaşında iken babası Bruce Lee beyin tömürü yüzünden aniden yaşamını yitirdi.

Brandon Lee 1992 yılında ünlü Çizgi Roman yazarı James O`Barr`ın The Crow adlı çizgi romanından beyaz perdeye uyarlanan filmide baş rol olan Eric Draven`ı oynadı. Film; Rock müzikcisi olan Eric`in sevgilisi bir grup serseri tarafından tecavüze uğrar ve ardından oaly yerine gelen Eric, yine bu serseriler tarafından öldürülür. Daha sonra bir Karga tarafından hayata geri dönen Eric, sevgilisinin intikamını almaya başlar.

Eric-draven.jpg

Brandon lee`nin ölümüde ne yazık ki babasının ölümü gibi ani ve çok sarsıcı olur. Filmin çekimlerinin bitmesine 8 gün kala yanlış doldurulmuş bir silah tarafından çekim sırasında vurularak öldürülür.

Brandon Lee`nin ölümünden sonra nişanlısı Eliza Hutton ve annesi, The Crow filminin yapımcısı Alex Proyas`den filmi tamamlayıp yayınlanmasını istemişlerdir ve Bunun üzerine son sahnelerde Brandon Lee olmadan film tamamlanmış ve yayınlanmıştır. Günümüzde 4. seriside yayınanlanan film büyük bir hayranlık uyandırmış ve kült bir yapım olmuştur. Ölümünden sonra Brandon Lee`nin mezarı babası Bruce Lee`nin yanına yapılmıştır.

Brandon Lee`nin oynadığı filmler;

CLegacy of Rage (Long zai jiang hu)(1986) Rol: Brandon Ma
Kung Fu:The Movie (1986) Rol: Chung Wang
Kung Fu:The Next Generation (1987) Rol: Johnny Caine
Ohara (TV Episode 1988) Rol: Kenji
Laser Mission (also known as Soldier of Fortune) (1990) Rol: Michael Gold
Showdown in Little Tokyo (1991) Rol: Johnny Murata
Rapid Fire (1992) Rol: Jake Lo
The Crow (1994) Rol: Eric Draven

BİZE ULAŞIN