Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Haşhaş nedir? Faydaları nelerdir?
Giriş Tarihi: 14.01.2016 15:22 Güncelleme Tarihi: 23.01.2018 16:55
Diğer İsimleri : Afyon çiçeği, Uykucu Haşhaş

Botanik Bilgi : Gelincikler familyasındandır. Yaprakları yumurta şeklindedir. Uca doğru sivri tabanı kalp şeklinde olup gövdeyi sarmıştır. Kenarları derin dişli, mavimsi yeşil veya grimsi yeşil renktedir.
Yetiştiği yöreye göre boyu 1,5 metreye bulabilir. Yukarıya doğru çatallaşır ve uzun bir sap üzerinde çiçek acınca doğru bir hal alır. Çiçeklerinin mavimsi yeşil, tabana doğru kırmızımsı iki adet kupa yarığı bulunur ve çiçek acınca bu yapraklar dökülür. Taç yaprakları dört adet beyaz, pempe, eflatun veya kankırmızısı olabilir. Ortada bir göbek ve etrafında döllenme tozlukları bulunur. Çiçeklerinin solup dökülmesinden sonra ortadaki göbek büyüyerek küre veya fıcı şeklini alır. Kapsülerinin beyaz süt gibi bitki özü akar ve sıvı bir gün sonra esmerimsi yapışkan bir madde haline gelir. Buna Afyon (Opium) denir.

Bilinen Bileşimi : İçeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin, narkotin gibi maddeler vardır.


Faydaları :

Hekimlikte; ağrı ve sancıları dindirici ve ishal kesici olarak kullanılır.
Yağı, mesane iltihabında, raşitizmde, sıraca hastalığında ve kabızlıkta kullanılır.
Tohumu çeşitli yiyeceklere ekilir.
Başta kalp krizi olmak üzere damar tıkanıklığı riskini azaltır.
Posası reçelle ya da pekmezle karıştırılıp yenildiği takdirde insana zindelik verr.
Bitkinin kullanılan kısımları; ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır.
Bilhassa haricen kullanılan bazı merhemlerin bileşimine girer ve ağrı kesicidir. Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır.
Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyik edilmesi suretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır.
Soğukta elde edilen yağ, bazı merhemlerin bileşimine girer.
Sıcakta elde edilen yağ, yemek yağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır.


Dikkat edilmesi gereken yönleri

Ancak içilme suretiyle olan kullanım bilhassa küçük çocuklarda ölümle sonuçlanabilen zehirlenmelere yol açabileceğinden, tehlikelidir.
Haşhaş Yaprağı Haşhaş bitkisinin kurutulmuş yapraklarıdır. Bilhassa haricen merhem şeklinde ağrı kesici olarak kullanılmak üzere hazırlanır.
Ağrı kesici, uyutucu ve keyif verici olarak kullanılmaktadır. Morfin günümüzde bilinen en etkili ağrı kesicidir.
Morfin bilinen en güçlü ağrı kesicidir. Bu etkisini, sinir sisteminde karışık mekanizmaları etkileyip, ağrı algı eşiğini arttırarak ve ağaya karşı vücudun reaksiyonunu ortadan kaldırarak gösterir. Ağrının verdiği sıkıntıyı yok eder. Kişi ilâç verildikten sonra ağrıyı duysa bile, kendini rahat ve huzur içinde hisseder.
Tansiyon Düşmesi Santral sinir sistemine etki ile tansiyon düşer. Kalp atışları da yavaşlar.
Kabızlık Bağırsaklardaki hormon sistemine etki ile barsak hareketlerini yavaşlatır.
Uyuşturucu Etki % 90 oranında zihin bulanıklığı gelişir.
Mantıklı karar verme, belirli bir fikre konsantrasyon yeteneği azalır. Hareketlerde azalma, harekete karşı isteksizlik ve çevreye ilgisizlik olur.
Cinsel istek ve gücü azaltır.
Bulantı Kusma bu etki beyindeki merkezler yolu ile ortaya çıkar.


UYARI:İçerdiği zehirli maddeli dolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
SON DAKİKA