Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Javier Bardem kimdir?

1 Mart 1969 tarihindeKanarya Adaları'ndaki,Las Palmas'ta, İspanyolbir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Aile üyeleri arasında annesi aktrisPillar Bardem, sinema oyuncuları büyükbabası ve büyükannesi Rafael Bardem ve Matilde Munaz Sampedro ve senarist ve yönetmen yeğeni Juan Antonio Bardem bulunmaktadır. Henüz 6 yaşındayken ilk filmi "El Picaro"da rol alan Bardem, profesyonel oyunculuk kariyerine başlamadan önce İspanya Ulusal Rugby Takımı'da oynamaktaydı.

İspanya'da bulunduğu yıllarda, film yapımcısı Bigas Luna tarafından yönetilen, "Les Edades de Lulu", Penelope Cruz ile birlikte rol aldığı "Jamon Jamon" veBenicio Del Toro'nun da yer aldığı "Huevos de oro" filmlerinde yıldızı parlayan aktör, sonraki yıllarda daha dramatik roller üstlenmeye başladı. 1994 yılında, bir bağımlıyı canlandırdığı "Dias Contados" ve bir polis dedektifini canlandırdığı "El Detective y la Muerte" filmleri ile sinema eleştirmenlerinin beğenisini kazandı.

1995 yılına gelindiğinde, İspanya'da kazandığı karizmatik erkek imajını bir kenara bırakarak, ünlü olma mücadelesi veren genç bir aktörü canlandırdığı komedi filmi "Boca a Boca" da yer aldı.

İspanya'da rol aldığı çok sayıda filmin ardından, uluslararası bir aktör olma yolundaki ilk adımını, Julian Schnabel'in "Before Night Falls" filminde canlandırdığı Kübalı şair Reinaldo Arenas rolü ile attı. Bu rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. Bu film aynı zamanda Bardem'inİngilizce konuştuğu ilk film oldu. 2002 yılında, John Malkovich'in ilk yönetmenlik denemesi olan ve Nicholas Shakespeare'in aynı adlı kitabından uyarlanan "The Dancer Upstairs" (Yukarıdaki Dansçı) adlı filmde başrol oynadı.

2004 yılında düzenlenen Venedik Film Festivali'nde, "Mar Adentro" (İçimdeki Deniz) filmindeki rolü ile En İyi Erkek oyuncu Ödülü'ne layık görüldü.

2007 yılında Coen Kardeşler'in "No Country for Old Man" ve Gabriel Garcia Marquez'in aynı adlı romanından uyarlanan "Love in the Time of Cholera" filmlerinde rol alan Bardem, "No Country for Old Man" filmindeki rolü ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ı nın yanı sıra, Golden Globe, Screen Actors Guild, Critics' Choise ve British Academy of Film and Television Art tarafından da ödüllendirildi.

Filmografi:

1990 Las edades de Lulú

1991 Tacones Lejanos

1992 Jamón, jamón

1993 Huevos de oro

1993 El Amante Bilingüe

1994 Running Out of Time (Días contados)

1994 The Detective and Death (El detective y la muerte)

1995 Mouth to Mouth (Boca a boca)

1996 Éxtasis

1997 Live Flesh

1997 Perdita Durango

1999 Second Skin

1999 Washington Wolves (Los Lobos de Washington)

2000 Before Night Falls

2002 The Dancer Upstairs

2002 Mondays in the Sun

2004 Collateral

2004 The Sea Inside (Mar adentro)

2006 Goya's Ghosts

2007 Love in the Time of Cholera

2007 No Country for Old Men

2008 Vicky Cristina Barcelona

HABERLER Javier Bardem ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 12 Javier Bardem haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN