Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paul Newman Kimdir?

Paul Newman'nın tam adı Paul Leonard Newman'dır. 26 Ocak 1925 tarihinde ABD.nin Ohio eyaletinin Cleveland sehirinde doğmuştur. Genç yaşta babasını kaybetti.
Spor eşyaları satan bir ailenin oğluydu. Askerlik öncesi Ohio Üniversitesi'ne gitmiş askerlikten sonra da Yale Üniversitesinde tiyatro bölümünden mezun oldu. Ve hemen Broadway'de sanat dünyasına adım attı. 1953'te William Inge'nin yapımı olan "Picnic" , daha sonra, "The Desperate Hours" ve "Sweet Bird of Youth" gibi orijinal Broadway oyunlarında rol aldı. 2003 yılında Broadway'de Thornton Wilder'ın "Our Tow"n adlı oyununda oynadı.


1943 de gönüllü olarak katıldığı 2. Dünya Savaşı sırasında ABD donanmasında görev yapmıştır. Çok istediği halde renk körlüğü nedeniyle pilot olamaz. Pasifik'te bir uçak gemisinde üç yıl boyu muhaberat askeri olarak görev alır. 1947 de savaş dönüşü oyuncu Jacqueline Witte ile tanışır ve 1947 yılında evlenirler. Babasından kalan spor malzemesi dükkanı genç çiftin ekmek teknesi olur.Daha sonra dükkanı devrederek New York'ta Yale Üniversitesinde Drama Okuluna yazılır. 'Picnic' adlı oyunda dikkati çeker ve Warner Brothers ile ilk film anlaşmasını yapar.
1954 yılında ilk filmi olan "Silver Chalice"de rol aldı. 1958 de Elisabeth Taylor karşısında Brick karakteri ile baş rolü paylaştığı "The Cat on a Hot Tin Roof-Kızgın Damdaki Kedi"Oscar'a aralarında en iyi erkek oyuncu olmak üzere altı dalda aday olur.

Onun ününe ün katan iki filmden özellikle bahsetmek gerekiyor. Bunlar Robert Redford ve yönetmen George Roy Hill ile çevirdiği "Butch Cassidy and Sundance Kid-Sonsuz Ölüm"(1969) ve "The Sting-Belalılar"(1974) olur.

Paul Newman'ın hayatında en büyük tutkusu otomobil yarışları oldu. 47 yaşında oto yarışlarına başladı. 54 yaşında Rolf Stommelen ile 24 Saat Manş yarışında Porche ile ikinci oldu. Sonraki yıllarında da yarışcılığını sürdürdü. 1983 de Carl Haas ile Champ-Camp yarış ekibini kurdu. Sonraki yıllarda bu ekiple bir çok önemli şampiyonluk kazanan Paul Newman 80 yaşında bile yarışlara katılmayı sürdüdü.

Paul Newman, 1986'da Tom Cruise ile başrolünü paylaştığı "The Color of Money" (Paranın Rengi) filmiyle "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Oscar kazanmıştır.

Paul Newman, The Long, Hot Summer (1958), Rally 'Round the Flag, Boys!, (1958), From the Terrace (1960), Paris Blues (1961), A New Kind of Love (1963), Torn Curtain (1966),Winning (1969), WUSA (1970),The Drowning Pool (1975), Harry & Son (1984) ve Mr. and Mrs. Bridge (1990) filmlerinde eşi Joanne Woodward ile birlite oynadı.

HABERLER Paul Newman ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 01 Paul Newman haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN