Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahika Tekand kimdir?

Şahika Tekand, 1959 yılında Adana'da doğmuştur.
Hukuk Fakültesi'ndeki eğitimini yarıda bırakarak, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk bölümünden mezun oldu. Aynı dalda doktora yaptı.
1984'te tiyatro ve sinema oyunculuğuna başlayan ve üniversitede oyunculuk dersleri veren Şahika Tekand, eşi ile birlikte 1988'de "Studio" adı altında oyunculuk stüdyosunu kurdu. 1990'da da kendi tiyatro topluluğu Studio Oyuncuları'nı kurdu. "Performatif Sahneleme Ve Oyunculuk Yöntemi" adı altında kendi yöntemini geliştiren Tekand, bugüne dek kendi yazdığı yedi oyun da dahil olmak üzere tiyatro oyunları ve pek çok performans yönetti. Topluluğu ile oynadığı, yönettiği ve yazdığı tüm oyunlarla yurtiçi ve yurtdışında pek çok uluslararası festivale davet edildi ve katıldı.

1986 yılında İzmir'den İstanbul'a taşındı.

Şahika Tekand'a 1993 yılında 5. Ankara Film Festivalinde "Sarı Tebessüm" filmiyle Jüri Özel Ödülü verildi.

Dostlar Tiyatrosu gibi topluluklarda çalıştı ve sinema filmlerinde rol aldı. 1997'de çok kesin bir kararla sinema ve televizyon çalışmalarını bıraktı. En son 1997 yılında Ömer Kavur'un "Akrebin Yolculuğu" filminde oynadı.

Halen 2009 yılında katıldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda Ve Studıo Oyuncuları'nda sanatsal faaliyetini sürdüren Tekand, oyunculuk stüdyosunda oyuncu ve yönetmenler yetiştirmenin yanı sıra çeşitli üniversitelerde dersler vermektedir.

Şahika Tekand, ilk evliliğini iç mimar Levent Gedizoğlu ile yaptı daha sonra boşandılar. Bu evliliğinden Zeynep Gedizlioğlu (d.1977) adında bir kızı var.

Şahika Tekand, Ressam, heykeltraş, sahne tasarımcısı ve sanat yönetmeni Esat Tekand'la evlidir.

BİZE ULAŞIN