Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zakkum nedir? Faydaları nelerdir?
Diğer İsimleri : Zıkkım ağacı, Ağu ağacı, Zokum, Nerium oleander, Öleander, Laurier rose


Botanik Bilgi : Zakkumgiller familyasından; boyu 5 metreye kadar uzayan bir bitkidir. Kış aylarında yapraklarını dökmez. Sık dallıdır. Çiçekleri pembedir. Meyveleri kapsül şeklindedir, zehirlidir. Ev ilaçlarında kullanılmamalıdır.Yetiştirildiği Yerler : Akdeniz ikliminin hakim olan topraklarımızda yetişir.

Bilinen Bileşimi : Yapraklarında reçine, tanen, glikoz, C vitamini ve oleandrin adında bir glikozit vardır. Kabukları ve tohumlarında da etkili maddeler vardır.


Zakkumun Faydaları: Kalbi kuvvetlendiricidir, fakat bunun için çok düşük dozlarda kullanılmalıdır. İdrar söktürücüdür. Uyuz gibi deri kaşıntılarına, bit, pire gibi zararlılara ve arı sokmasına karşı haricen kullanımı faydalıdır. Haricen adale ağrılarını da hafifletir. Bir Türk doktoru olan Dr. Ziya Özel, zakkum ile ilgili uzun süren çalışmalar yapmış ve Zakkumun kansere karşı tedavi edici olduğunu belirtmektedir. Zakkum özünden faydalanılarak hazırlanan kanser ilaçları üretilmeye başlanmış ise de konuyla ilgili araştırmalar henüz tamamlanmamıştır. Halk arasında haricen deri kanserine karşı kullanılmaktadır.

UYARI : Zehirli olduğu için kullanılmamalıdır.
BİZE ULAŞIN