Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zico
'Zico' lakaplı Arthur Antunes Coimbra, 3 Mart 1953'de Rio de Janeiro'nun varoşlarından Quintino'da düşük gelirli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çoğu Brazilyalı gibi çocukluğunu sokaklarda futbol oynayarak geçiren Zico, radyo spikeri Celso Garcia'nın dikkatini çekti. Garcia, onun Flamengo Takımı'nda denenmesini sağladı ve futbol kariyeri başlamış oldu.
Fiziksel olarak zayıf olan vücut yapısını, yoğun ve disiplinli kas geliştirme çalışmaları ve diyetle güçlendirmesi, Zico'nun ilerdeki başarılarında önemli rol oynadı. Flamingo'dayken takımın anahtar oyuncusu rolünde olan Zico, 1981'de bu takımdaki ilk sezonunda Libertadores Kupası'nın ve Intercontinental Kupası'nın kazanılmasının yanısıra 3 Brazilya Şampiyonluğu yaşadı.

Her iki ayağını kullanabilen ve serbest vuruşlarda uzman olan Zico, akla gelebilecek her yolla goller bulan ve takımını çok iyi organize eden bir orta saha oyuncusuydu. Pele'den sonra Brezilya'nın yetiştirdiği en iyi oyuncu olarak gösterilen Zico, futbolculuk dönemi boyunca Beyaz Pele lakabıyla anıldı.

1983'de milyonlarca dolara İtalya ligindeki Udinese takımına transfer olan Zico, arkasında üzgün Brazilyalılar bırakmasına rağmen Udinese'nin en iyi İtalyan takımlarından biri haline gelmesini sağladı.

1978, 1982 ve 1986 Dünya Kupası finallerinde Brezilya Milli Takımı'nın formasını taşıyan ve 88 kez Brezilya forması giyen Zico, bu maçlarda 66 gol kaydetti. 1983 yılında 'Yılın Futbolcusu' seçildi ve 1982 Dünya Kupası'nda Brezilya'nın en golcü ismi oldu.

Zico, 1994 sezonunda profesyonel futbol hayatına son verdi. Plaj futbolu oynaması için teklif alan Zico, aynı zamanda da daha önce oynadığı Kashima Antlers takımında Teknik Menajer ve Koordinatör (1995,1996 - 2002) olarak teknik direktörlük kariyerine başladı. 1996'da Rio de Janeiro'da Zico Futbol Merkezi'ni (ZFC- Zico Football Centre) kurdu. Bu dönemde Kashima şehrini haritada görünür kıldığı için Japonya'da efsane haline geldi ve onuruna Kashima Stadyumu'nun önüne bir heykeli dikildi.

Zico, 1998 Dünya Kupası'nda Brezilya Milli Takımı'nın teknik koordinatörlüğünü yaptı. Brezilya 2006 Organizasyon Komitesi Başkanı (2000) oldu ve 2002 – 2006 yılları boyunca Japonya Milli Takımı Antrenörlüğünü yaptı.

Zico, 4 Temmuz 2006 tarihinde Christoph Daum'un yerine Fenerbahçe'nin teknik direktörlüğüne getirildi. Zico, Fenerbahçe'nin kulüp tarihinde, Avrupa kupalarındaki en başarılı teknik direktörlerinden biri oldu. UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında bir Türk takımına en fazla puan kazandıran, Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe'yi çeyrek finale yükselten ilk teknik direktör.
BİZE ULAŞIN