Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Cate Blanchett Kimdir?
Giriş Tarihi: 04.05.2016 16:49 Güncelleme Tarihi: 23.01.2018 12:31

Elizabeth ve Elizabeth: Altın Çağ filmlerinde canlandırdığı İngiltere kraliçesi I. Elizabeth ve Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde canlandırdığı elf kraliçesi Galadriel rolleriyle tanınmaktadır.
Cate Blanchett, 14 Mayıs 1969 tarihinde Avustralya, Melbourne, Ivanhoe'de doğmuştur. Tam adı Catherine Élise Blanchett 'dir. Annesi June Blanchett, babası Robert Blanchett'dir. Cate Blanchett henüz 10 yaşında iken babası Robert Blanchett kalp krizinden yaşamını yitirdi. Kardeşi Bob bilgisayar mühendisi, kız kardeşi Genevieve Blanchett ise sahne ve kostüm tasarımcısıdır.


Avustralya Ulusal Enstitüsü Drama Sanatları bölümünden 1992 yılında mezun oldu. 1993'de ilk önemli tiyatro deneyimi olan Geoffrey Rush'da yer aldığı David Mamet'in Oleanna oyununda Carol karakterini, 1994-1995 yılları arasında ise Rush ve Richard Roxburgh ile başrolde olduğu Neil Armfield'ın yönettiği Company B yapımı Hamlet oyununda Ophelia'ı canlandırmıştır.
Blanchett'in sinemada ilk önemli rolü Bruce Beresford'un yönettiği başrollerinde Glenn Close ve Frances McDormand'ın yer aldığı 1997 yılı yapımı Paradise Road filmidir. 1998'de Ralph Fiennes ile başrolleri paylaştığı Oscar and Lucinda filminde Lucinda Leplastrier rolüyle Avustralya Film Enstitüsü'nün (Australian Film Institute) En İyi Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir. 1997'de ise Enstitü "Thank God He Met Lizzie" filmiyle ona En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü vermiştir.

En bilinen rollerinden biri 1998 yılında Elizabeth filminde canlandırdığı I. Elizabeth'dir. Bu film ona ilk Oscar adaylığını getirmiş, ancak o sene ödülü Shakespeare in Love filmi ile Gwyneth Paltrow almıştır. Blanchett yine de bu rolü ile En İyi Kadın Oyuncu dalındaki BAFTA ve Altın Küre ödüllerini kazanmayı başarmıştır.

2007 yılında Bob Dylan'ı canlandırdığı "I'm Not There" filmiyle 64. Venedik Film Festivali'nde Volpi Kupasını almıştır. (Volpi Cup) Bu filmle Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen oyuncu karşı cinsi oynayıp Oscar'a aday olmuş 2. oyuncudur. (İlk oyuncu ise 1983'de Linda Hunt)

2008 yılında gösterime giren yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı indiana-jones serisinin 4. filmi "İndiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı"nda Rus ajan Irina Spalko'yu canlandırdı. 2008 yılında ayrıca David Fincher'in yönettiği "Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi" filminde Brad Pitt ile başrolü paylaşmıştır.

Cate Blanchett, 29 Aralık 1997 tarihinde senaryo yazarı Andrew Upton ile evlendi. Roman Robert Upton (d.2004), Dashiell John Upton (d.2001), Ignatius Martin Upton (d.2008) adlarında 3 oğlu vardır. Ayrıca 6 Mart 2015 tarihinde "Vivienne" adında bir kız bebek evlat edindi.

2014 yılında Woody Allen yapımı Blue Jasmine filminde Jasmine adlı karakteri canlandırarak En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazanmıştır.

2014 yılında yönetmenliğini Peter Jackson'ın yaptığı "Hobbit: Beş Ordunun Savaşı" adlı sinema filminde yine Galadriel karakterini canlandırırken diğer rollerde Ian McKellen, Martin Freeman, Ian Holm, Benedict Cumberbatch, Richard Armitag, Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Luke Evans, Lee Pace gibi oyuncular oynamıştır.

SON DAKİKA