Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göksel Kortay Kimdir?

Göksel Kortay kimdir, Göksel Kortay, 1960 yılında Amerika'ya gitti ve Boston Üniversitesi'nin Tiyatro Bölümü'nde öğrenime başladı. Tiyatro öğrenimi görmeye gelen diğer öğrencilerden; sonradan ünlü bir sinema oyuncusu olacak olan Faye Dunaway ile arkadaş oldu. Birlikte aynı evde kaldılar. Birlikte "Kral Oidipus", "Mert Ana", "Cadı Kazanı" adlı tiyatro oyunlarında oldular. Sonra Faye Dunaway Elia Kazan ile tanışınca Göksel Kortay ile yolları ayrıldı.

1962 senesinde Göksel Kortay, İstanbul'a döndükten sonra Dormen Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Nisa Serezli -Tolga Askıner Tiyatrosu, Çevre Tiyatrosu Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu, başta olmak üzere, çeşitli tiyatrolarda çalıştı. On yılı aşkın TODER başkanlığı yaptı. Uzun süre (MSM) Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Sinema ve dizi filmlerde oynadı. Çevirmenlik, Yönetmenlik ve Seslendirme çalışmaları yapmıştır.

Doguş Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi'nde de öğretim üyesi olarak çalıştı.

Göksel Kortay, tiyatro sanatçısı 1979 yılında Kerem Yılmazer ile evlendi. Ancak eşini 20 Kasım 2003'te, İstanbul Levent'teki HSBC bankasına yapılan bombalı saldırıda kaybetti. Kerem Yılmazer, saldırı sırasında, bankaya yakın bir trafik lambası önünde, aracıyla kırmızı ışıkta bekliyordu.

HABERLER Göksel Kortay ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 01 Göksel Kortay haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN