Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Hugh Grant kimdir?
Hugh John Mungo Grant, İskoç asıllı James Grant ve Finvola Grant'ın ilk çocukları olarakİngiltere'nin Londrakentinde, 9 Eylül 1960'da dünyaya geldi.

Laytmer Upper School'dan mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi'nde İngilizceeğitimi alan Hugh Grant, üniversite yıllarında Piers Gaveston Society adlı öğrenci kulübüne üyeydi. İlk film deneyimini 22 yaşında ve hala öğrenciyken, Oxford'un finanse ettiği 1982yapımı Privileged ile yaşadı. 1980'li yıllarda tiyatro oyunculuğuna başlayan Grant, bunun yanısıra bazı filmlerde de rol aldı.

Hugh Grant, 1991 yılında Frederic Chopin'in Impromptu adlı filminde Julian Sands'la başrolleri paylaştı. Sonrasında, kadrosunda yer aldığı, 1993 yapımıThe Remains of The Day ile önemli bir başarı yakaladı. Bu filmin ardından adı,1987'den bu yana birlikte olduğu sevgilisi Elizabeth Hurley ile tekrar beraber anılmaya başlanmıştı. Grant, 1994 yapımı olan Andie McDowell ile başrolü paylaştığı, Four Weddings and A Funeral filmiyle yıldızlaştı.

1995 yılında, Sense And Sensibility adlı filmde başrol aldı. Aynı yıl içindeSunset Boulevard, Hollywood'da, arabasında Divine Brown adlı hayat kadını ile birlikte uygunsuz bir pozisyonda yakalanan Hugh Grant, 1180 dolar ceza ve 2 yıl gözaltında kalması şartıyla serbest bırakıldı. Grant'ın fotoğraflarının tüm dünyada yayınlanmasıyla, sevgilisi Elizabeth Hurley ile birkaç seneliğine, kendini affettirinceye kadar ayrı kaldılar.

Julia Roberts'la birlikte oynadığı 1999 yapımı Notting Hill, 2001 yapımı Bridget Jones's Diary ve Sandra Bullock ile başrollerini paylaştığı 2002 yapımı Two Weeks Notice ile kariyerine başarıyla devam eden İskoç asıllı İngiliz aktör, sinemadaki performansı ile birçok ödül kazandı:

1987 : Venedik Film Festivali - En iyi aktör, Maurice.
1994 : Chicago Film Critics Association - En çok ümit veren aktör, Four Weddings and a Funeral ve Sirens.
1994 : Golden Globe - En iyi aktör (Müzikal veya Komedi), Four Weddings and a Funeral.
1994 : BAFTA - En iyi aktör, Four Weddings and a Funeral.

Orange 2001 Film Araştırması'nda "En iyi İngiliz aktörler" arasında 4. sırada olan Hugh Grant, ayrıca 1995 yılında İngiliz Empire Dergisinin "Film Tarihinin En Seksi 100 Starı" listesinde 43. sıradaydı. İngiliz aktörün New York'ta yaşayanJames Grant adında bir de erkek kardeşi var.

HABERLER Hugh Grant ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 06 Hugh Grant haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN