Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Şahtere nedir? Faydaları nelerdir?
Giriş Tarihi: 14.01.2016 11:53 Güncelleme Tarihi: 23.01.2018 16:56
Diğer İsimleri : Safra Otu, Sarılık Otu, Şahterec, Fumaria, Fumeterre


Botanik Bilgi : Şahteregiller familyasından; çok parçalı yapraklı, küçük, düzensiz, beyazımtırak veya pembe renkli çiçekleri olan otsu bir bitki cinsidir. 50 kadar türü vardır. En önemlisi Tıbbi şahtere (Fumaria officinalis) yurdumuzda yetişir.
Tıbbi şahtere (Fumaria officinalis); yol kenarlarında rastlanan 20-60 santimetre boyunda bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları mavimsi-yeşil; çiçekleri mor renklidir.

Yetiştirildiği Yerler : Vatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'nın Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgeleri olan bitki günümüzde Kuzey Amerika ve Avustralya'da da yetişmektedir.

Toplanması - Saklanması : Mayıstan Ekime kadar Şahtere otu toplanarak gölgede kurutulur ve kaldırılır, şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir.

Bilinen Bileşimi : Bitkinin terkibinde tanen, şeker, fumarin ve fumar asidi vardır.


Şahtere Otunun Faydaları

Safra salgılarını arttırır. Safra kesesi sorunlarının tedavisinde kullanılır.
Deri hastalıkları için iyileştirici etkisi vardır. Kaşıntı vb. durumlarda kullanılabilir.
Damar sertliğinin tedavisinde kullanılır.
Karaciğer vücuttaki tüm toksinleri toplayan ve vücuttan atılmasını sağlayan bir organdır ve safra ile bağlantılı çalışır. Şahtere otu vücudu terleterek toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Böylece karaciğer sağlığının korunmasına da yardımcı olur.
Uygun dozlarda kullanıldığında mide ağrısı şikâyetlerinin giderilmesine yardımcı olur.
Sedef hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
Yüz ve vücutta çıkan sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir.
Demlenmiş soğutulmuş şahtere çayı tonik olarak kullanılabilir.
Şahtere otunun ayrıca kepek önleyici özelliği de bulunmaktadır.
Hemoroid ( basur ) tedavisinde kullanılır.
Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
Kanı ve böbrekleri temizler.
Yatıştırıcı etkisi vardır.
Egzama tedavisinde şahtere otu kekik ile birlikte demlenerek kullanılabilir. Balla tatlandırılıp soğuduktan sonra içildiğinde düzenli kullanımda tedavi edici etkisi görülür.
Karaciğer tıkanıklığında şahtere otu ile birlikte demlenen ayrık otuna yine bal konulup tatlandırıldıktan sonra soğuk olarak tüketilebilir.
Gözdeki çapaklanma probleminde şahtere otundan demlenen çay ile göze pansuman yapılır. Bu esnada otun iyice süzülmesi gerekmektedir.


Şahtere Otunun Zararları:

Şahtere otunun bilinen büyük bir zararı yoktur. Ancak hamile bayanların doktor kontrolünde kullanması tavsiye edilir. Şahtere otunu belirtilen ölçülerde ve tavsiye edilen şekilde kullanınız. Aşırı kullanımdan kaçınınız.


Şahtere Nasıl Kullanılır:

Şahtere Otunun yaprakları ya da bitkinin toprak üstü kısımlarının tamamı kurutulduktan sonra sıcak suda haşlanarak çay ya da merhem şeklinde kullanılabilir. Bitkinin özsuyu haricen cilt hastalıklarına karşı kullanılır. 4-5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen bu su ile baş yıkanırsa kepeği gidermeye yardımcı olur. Cilt hastalıklarına karşı da faydalıdır. Bitkiden 1 çorba kaşığı 0,5 it. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Şahtere otunu uygun ölçülerde ve tarife uygun kullanınız. Asla alışkanlık haline getirmeyiniz.
SON DAKİKA