Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Joe Cocker Kimdir?

22 Aralık 2014 tarihinde ABD.de ölen İngiliz rock ve blues sanatçısıdır. 1993 yılında 'Unchain My Heart' adlı şarkısıyla dünya çapında şöhreti yakalamıştı.
Joe Cocker, 20 Mayıs 1944 tarihinde İngiltere, Güney Yorkshire, Sheffield'de Harold Cocker ve Madge Cocker çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı John Robert Cocker'dır. Victor adında abisi vardır. 12 yaşında abisi Victor'ın müzik grubunda söyleyerek müzik kariyerine başladı.


1959 yılında Cavaliers adını verdiği grubunda davul ve armonika çalmaya başladı. Kariyerinin başlarında Ray Charles ve Lonnie Donegan gibi isimlerden etkilendi. 1961 yılında Vance Arnold ad grubu Vance Arnold and the Avengers'ı kurmuştur.
1960'lı yıllarda ünlenen Joe Cocker, The Beatles gibi pek çok sanatçının popüler şarkılarına yaptığı cover'larla tanınmaktaydı. 1968 yılında Beatles'ın ünlü 'With A Little Help from My Friends' şarkısına yaptığı cover'la Woodstock festivalinin simgesi oldu. The Beatles'ın 'With A Little Help From My Friends' şarkısı 'cover'ının yanı sıra You Are So Beautiful ve Up Where We Belong şarkılarıyla tüm dünyada bilinen müzisyen, 40 yıllık kariyeri boyunca 23 albüm çıkarmıştı. Joe Cocker ayrıca müzik endüstrisine katkılarından dolayı 2007 yılında Britanya İmparatorluğu Şövalyelik Nişanına layık görülmüştü.

1975 yılında çıkardığı "You Are So Beautiful" ve 1987 yılında çıkardığı Ray Charles şarkısı 'Unchain My Heart' gibi sayısız pek çok hit şarkıyı eşsiz yorumuyla bambaşka bir hale çevirdi.

Joe Cocker, 1978 yılında Kaliforniya, Santa Barbara'da Jane Fonda'nın sahibi olduğu yere taşındı.

1983 yılında Jennifer Warnes ile birlikte düet yaptığı 'Up Where We Belong' adlı şarkı ile Grammy dahil pek çok ödülün sahibi oldu.

Noublie Jamais, You are so beautiful, Uncahin my heart en bilinen şarkılarıdır. Ama bunların dışında Summer in the city ve Could you be loved şarkılarıyla da tanınmaktadır.

Joe Cocker, hayatı boyunca alkol ve madde bağımlılığı ile de mücadele etti.

Joe Cocker, 11 Ekim 1987 tarihinde Pam Baker ile evlendi. Joe Cocker, 1991 yılında eşi ile birlikte taşınarak Colorado, Crawford'a yerleştiler ve Mad Dog adında bir kafe açarak yoksul çocukların eğitimine katkıda bulunmak için bir vakıf kurmuştur.

Joe Cocker, 22 Aralık 2014 tarihinde ABD, Cştür.

HABERLER Joe Cocker ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 01 Joe Cocker haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN