Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, 3 Mart 2011 tarihinde 27863 sayılı Resmi Gazetedeki 6114 sayılı kanunun yayımlanması ile Ankara ilinde kurulan üniversitedir.

Üniversite, Türkiye'de kurulmuş ilk ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. 19 Mart 2011 tarihinde yapılan Mütevelli Heyet toplantısında Prof.Dr. Ünsal Ban rektör olarak seçilmiş, 05 Nisan 2011 tarihinde de onaylanarak THK Üniversitesinin ilk rektörü olmuştur.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türkiye'de nitelikli eleman açığı olan sektörlerden biri olan havacılık sektöründeki eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Türkiye'de bu alanda ilk defa lisans eğitimi veren üniversitenin pilotaj bölümünün yıllık ücreti 30 bin TL'dir. Eğitim boyunca 250 saat uçuş eğitimi alacak öğrencilerin, mezuniyetlerinin ardından Türk Hava Yolları'nda 'yardımcı kaptan' olarak işe başlamaları hedeflenmektedir.

Fakülte

Hava Ulaştırma Fakültesi

-Hava ve Trafik Yönetimi
-Pilotaj

İşletme Fakültesi
-Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
-Lojistik Sistemler Yönetimi

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
-Uzay Mühendisliği
-Uçak Mühendisliği
-Astronomi

Mühendislik Fakültesi
-Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
-Bilgisayar Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Mekatronik Mühendisliği

Meslek Yüksekokulları

Ankara Etimesgut Meslek Yüksekokulu

-Uçak teknolojileri
-Yer Hizmetleri Teknolojileri
-Kabin Hizmetleri

İzmir Selçuk Havacılık Meslek Yüksekokulu
-Biletleme ve Rehberlik
-Kabin Hizmetleri
-Uçak Teknolojileri

Enstitüler
-Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü
-Sosyal Bilimler Enstitüsü
-Fen Bilimleri Enstitüsü

Projeler
-Üniversite yerleşkesinde bulunan uçak fabrikasının iki yıl içerisinde modernize edilip eğitim uçağı üretimine başlanması amaçlamaktadır.
-Üniversitede %20 olan bursluluk oranının 3 yıl içerisinde %100'e çıkarılması hedeflenmektedir.
-Havacılık sektörünün aciliyet arz eden eleman ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye İş Kurumu ve Türk Hava Yolları ile yapılan iş birliği ile başlangıçta İzmir Selçuk'ta 8 ay sürecek bir kursun açılması ve bu sayede mezunların tekniker olarak sektörde istihdam edilmesi hedeflenmektedir.
HABERLER Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 02 Türk Hava Kurumu Üniversitesi haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN