Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşar Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi, İzmir ili ve çevresinde yerleşik üniversite.

Üniversitenin Tarihçesi

Kuruluş Kararı:
Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı 1999 yılında Yaşar Üniversitesi adıyla bir üniversite kurma kararı aldı. Endüstriye olan katkısı ve öncülüğü ile bilinen Yaşar Topluluğu yine öncü niteliği taşımayı amaçlayan bir üniversite yaratmak için yola çıktı.

Kuruluş Kanunu ve Kampus: Yaşar Üniversitesi, 29 Mart 2001 tarihinde TBMM'ce onaylanan 4633 sayılı kanun ile yasalaştı ve 2002-2003 akademik yılında kent içindeki Alsancak Kampusü'nde eğitime başladı. Alsancak kampüsünde hazırlık öğrencileri eğitim görmektedir. Selçuk Yaşar (Bornova/ Ağaçlıyol) kampüsünde lisans ve ön lisans eğitimleri verilmektedir.

Stratejik Oryantasyon: Vizyon ve misyon tanımlamaları Yaşar Üniversitesi'nin, teknoloji ve bilimi entegre eden, fen ağırlıklı, dünyaya açılmış bir üniversite olabilmesi için "Yapılması Gerekenler Çalıştayı" gerçekleştirilerek, bir yol haritası belirlenmiş; yeni bölümler, yeni gereksinimler ve toplumdaki geleceğe ilişkin eğilimler saptanarak bir eylem planı oluşturulmuştur.

2011 yılının Aralık ayında Yaşar Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı, CEA akreditasyonu alarak İngilizce eğitimi alanında akredite olan ilk Türk programı olma başarısını yakaladı. Böylece Yaşar Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı dünyada CEA akreditasyonu olan 96 İngilizce eğitimi programından biri olurken ABD dışında akredite olan dokuzuncu program oldu. CEA akreditasyonu İngilizce Hazırlık Sınıfı'nın vermiş olduğu sertifikaların ve diplomaların uluslararası platformda değeri ve tanınırlığına büyük katkı sağlamış oldu.

Üniversiteye Bağlı Bölümler

Fakülteler

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisat Bölümü
İşletme Bölümü
Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü
Uluslararası Ticaret ve Finansman
Uluslararası Lojistik
Uluslararası İlişkiler

İletişim Fakültesi
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Görsel İletişim Tasarımı
Radyo-Televizyon-Sinema

Fen-Edebiyat Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü
Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü
Yazılım Mühendisliği Bölümü

Mimarlık Fakültesi
Mimarlık
İç Mimarlık

Hukuk Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Grafik Tasarım Bölümü
Müzik Bölümü
Film Tasarım Bölümü ( Sinema )
Endüstriyel Tasarım Bölümü

Yüksek Okullar
Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksek Okulları
Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu
HABERLER Yaşar Üniversitesi ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 119 Yaşar Üniversitesi haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN