Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutlu Doğum Haftası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in miladi takvime göre doğum gününün de içinde olduğu haftaya Kutlu Doğum Haftası denir.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri; 1989′da başladı ve hicri takvime göre, Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'in Muhammed peygamberin doğum günü kutlamaları için başlatmış olduğu Mevlit Kandili'nin peşi sıra düzenlendi. Ancak 1994 yılından itibaren, diğer dini günlerin aksine miladî takvime göre kutlanmaya başlandı.

Etkinlik, 14-20 Nisan tarihleri arasında yalnızca Türkiye'de düzenleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kutlu Doğum haftası kutlamalarında; bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi gaye edinerek; Hz. Peygamber'i bütün yönleriyle daha iyi tanımayı, tanıtmayı, anlayıp anlatmayı, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirilerek hayatımıza yansıtmayı, güzel ahlakını davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapmayı, toplumda peygamber sevgisini yaymayı, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi, saygı ve yardımlaşma duygusunu güçlendirmeyi, bu vesile ile toplumu din konusunda aydınlatmayı, İslam'ın mesajını, Peygamber'imizi merkeze alarak, yediden yetmişe toplumun her kesimine bilimsel ve anlaşılabilir bir üslup ile ulaştırmayı hedef olarak belirlemiştir.
BİZE ULAŞIN