Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lütfi Arıboğan
Lütfi Arıboğan 1961 yılında Adana'da doğdu.

Basketbola 1971 yılında Çukobirlik' te başladı. Ankara DSİ, Efes Pilsen ve Ülker Takımlarında oynadı.

Hırslı basketboluyla dikkat çeken ve 1.98 m boyundaki Arıboğan, 75 kez milli oldu milli. Lütfi Arıboğan A Milli takım formasını en fazla giyen basketbolcu unvanını aldı. Ülkerspor'da menajer olarak çalıştı.

1988 yılında Galatasaray'a transfer oldu. 1989 yılından itibaren Lütfi Kırdar Spor Salonu'nda maç izleyenler skorer ve takımına faydalı, tribünlere heyecan veren bir oyuncu, lider bir takım kaptanı gördüler karşılarında.

Lütfi Arıboğan yaşı ilerledikçe daha iyi oynayan, şut stilini düzelten ve yüzdesini tavana vurduran yıldız bir basketbolcu olarak A Milli Takımın kaptanlığına kadar yükseldi. 1990 yılında Galatasaray'ın son lig şampiyonluğunda yüreğini koyduğu kupayı hiç eksilmeyen hırsıyla havaya kaldırmıştı.

1993 - 1994 sezonunda yeni kurulan Ülker'e geçti. Ertesi yıl Galatasaray'a geri döndü ve bu kez Türkiye Kupası'nı havaya kaldırdı.

1996 yılında sessiz sedasız basketbolu bıraktı.

Ancak Lutfi Arıboğan, basketboldan kopmadı. 1993-1994 sezonunda formasını giydiği Ülkerspor'a bu kez genel menajer olarak dönen Arıboğan, sekiz yıl boyunca Ülkerspor'da genel menajer olarak çalıştı. 2005 yılında Levent Bıçakçı başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu'nda genel sekreter olarak görev yapmaya başlayan Lutfi Arıboğan, Haluk Ulusoy, merhum Hasan Doğan, Mahmut Özgener ve Mehmet Ali Aydınlar yönetimlerinde görevde bulundu.

2008 yılında Başkan Vekilliği görevine getirilen Lütfi Arıboğan 2012 Ocak ayında ise bu görevinden ayrıldığını açıkladı.
Babası Adana Demir Spor'un eski futbolcularından. Ahmet ve Sena isimlerinde iki çocuğu olan Lütfi Arıboğan, Bahçeşehir Üniversitesi Eski Rektörü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile evli. Büyük annesi de cumhuriyet tarihimizin ilk kadın arkeoloğudur.
BİZE ULAŞIN