Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vahdettin Ertaş
1964'te Tokat'ın Artova ilçesinde doğan Vahdettin Ertaş, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Sermaye Piyasası Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İlk, orta ve lise eğitimini Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde tamamlayan Vahdettin Ertaş, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Sermaye Piyasası Kurulu'nun açtığı uzman yardımcılığı sınavını kazanarak çalışma hayatına başladı, 1991 yılında aynı yerde uzman oldu.

Çalışma hayatı ile birlikte, akademik çalışmalarda da bulunan Ertaş, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü'nde yüksek lisans programına başladı ve 1991 yılında master derecesini aldı. Ertaş, 1995 yılında İngiltere Lancaster Üniversitesi'nde MBA (Master of Business Administration) programına katıldı ve 1996 yılında bu programı başarıyla tamamladı, 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalında doktora derecesini aldı.
1987 yılında çalışma hayatına başladığı Sermaye Piyasası Kurulu'nda, çalışma hayatının 10. yılında, Kurumsal Yatırımcılar Dairesi Başkanlığı'na atanan Ertaş, 2001 yılı sonuna kadar bu görevi yürüttü. Ertaş, Ocak 2002'de aynı kurumda, Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanlığı'na atandı ve 2005 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Vahdettin Ertaş, bu dönemde Doğal Afetler Sigortası Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Vergi Konseyi Üyeliği görevlerini de birlikte yürüttü.

Ertaş, Eylül 2005'de Altın Borsası Başkan Vekilliği'ne atandı ve 2006 yılı sonuna kadar bu görevde bulundu. 21 Aralık 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Sermaye Piyasası Kurulu üyeliğine atanan Ertaş, son 6 yıldır bu görevi yürütüyordu.

Türkiye'de Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ile şirket birleşmelerine ve bölünmelerine ilişkin ilk düzenlemelere ve Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) kurulmasına yönelik mevzuat ve teknik altyapı çalışmalarında SPK'da yürütülen çalışmalara başkanlık yapan Ertaş, yatırım fonları için SPK elektronik gözetim sisteminin (FONSİS) kurulması ile Altın Borsası'nın otomasyon projesi ve uzaktan erişim sistemini de gerçekleştirdi.
BİZE ULAŞIN