Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taflan nedir? Faydaları nelerdir?
Diğer İsimleri : Karayemiş, Lazkirazı, Lazüzümü,Gürcü kirazı, Hindkirazı, Prunus laurocerasus, Cherry laurel, Lauriercerise, Mongo, Monguer


Botanik Bilgi : Gülgiller familyasından, çalı veya 6 metre kadar boy atan, kış aylarında yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Yaprakları sürekli yeşil, parlak, tüysüz, kenarları hafif geri kıvrık, oval, kısa saplıdır. Çiçekleri beyaz, topluca salkım gibi bir arada, nadiren sonbaharda çiçek açabilir. Meyveleri önce kırmızı sonra siyah, küre veya yumurta şeklinde, içindeki çekirdek oldukça serttir.


Yetiştirildiği Yerler : Vatanı Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesi olan bitki daha sonra Avrupa ve Amerika'ya kadar yayılmıştır.


Toplanması - Saklanması : Yapraklarını dökmediğinden yılın hemen her mevsiminde toplayıp kurutmak, mümkünse en uygun olanı Mayıs-Eylül ayları arasında toplanıp kurutulmasıdır. Taze yaprakları zehirli olduğundan kullanılmaz. Meyveleri yenebilir, fakat çekirdekleri zehirlidir.


Bilinen Bileşimi : Taze yapraklarında, şeker, tanen, kalsiyum oksalat ve prülaurasin adlı bir glikozid vardır. Taze yapraklarından Taflan suyu (Aque Laurocerasi) hazırlanır.


Faydaları :

Sinirleri yatıştırır.
Bronşitte şikayetleri giderir.
Öksürüğü keser.
Spazm giderir.
Regl gecikmesinde faydalıdır.
Prostat problemlerini önler.
Antioksidan içerdiği ve kanser tedavisinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Demir eksikliğini giderir.
Zengin antioksidan bileşenleri sayesinde birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini önlemesinde faydalıdır.


UYARI : Taze yaprakları zehirli olduğundan ancak kuru yaprakları kullanılır.
BİZE ULAŞIN